Historia gier planszowych

W co grali starożytni? Cz. 2

Jesteś za bardzo zestresowany? Można być w każdym wieku. Stres towarzyszy nam od najmłodszych lat. Jest to spowodowane egzaminami, które przechodzimy coraz częściej, testami oraz szkołą. Później czekają nas studia i praca, które generują jeszcze więcej nerwów , stresu i zmartwień. Dlatego warto mieć jakieś hobby, które nas uwolni od codziennego napięcia. Może to być zarówno sport jak i szydełkowanie, każdy ma inne zainteresowania. Są jednak takie, których nie da się codziennie realizować. W takim wypadku warto znaleźć jakieś inne zajęcie, które nas uspokoi i odpręży.
Bardzo dobrym sposobem, na pozbycie się stresu jest granie w gry planszowe. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kiedy zaczynają one nas wciągać, zapominamy o codziennych problemach. Co więcej, w takie gry zwykle gra się w kilka osób, a więc się z nimi integrujemy, a czasem poznajemy i nowych graczy. Są także świetnym sposobem na poprawę pamięci, koncentracji i rozwijanie zdolności taktycznych czy logicznych. Zanim jednak za takie rozrywki się zabierzemy warto co nieco poznać ich historię, ponieważ jest ona niezwykle ciekawa.
Najstarsza gra na świecie
Jedną z najstarszych na świecie gier jest Ur. Jej nazwa to także „gra na dwudziestu kwadratach”. Dzięki drugiej nazwie, wiemy już o grze praktycznie wszystko. Gra ma aż 5000 lat i została odkryta podczas wykopalisk na terenach dawnej Mezopotamii. Znaleziono także do niej po siedem jasnych i ciemnych pionków , a także 12 kostek. Niestety, nie udało się nigdy odnaleźć instrukcji postępowania w tej grze mimo iż znajdywano wiele klinowych tabliczek, na których wspominane było o grze.
Najstarsza gra Egiptu
Najstarsza gra Egiptu jest Senet. Powstała podczas panowania III dynastii Starego Państwa. Były to lata 2686-2613 przed naszą erą. Nie była to jednak rozrywka, która przeznaczona byłą tylko dla tych postawionych najwyżej, ale mogli w nią grać także ci biedniejsi. Grano zarówno w domach i ogrodach jaki i pracy oraz w tawernach. Grę opisują najstarsze hieroglify, zaś plansze i pionki znaleziono aż w 40 grobowcach egipskich. Pionki były rzeźbione w kształty zwierząt, które w Starożytnym Egipcie były czczone. Gry były wykonywane z najdroższych materiałów jak kość słoniowa, terakota, alabaster czy szlachetne drewno. W wersjach dla ubogich wykonane były z drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *