Historia gier planszowych

W co grali starożytni? Cz. 1

Poszukujesz jakiejś rozrywki? Jeśli tak, to jesteś albo znudzony, albo zestresowany. Najczęściej przyczyną jest stres. Jeśli mamy jakieś hobby, które nas odpręża, możemy się mu oddać po ciężkim dniu. Nie każdy jednak takowe posiada lub po prostu nie ma wystarczająco czasu na realizowanie swoich pasji. Jeśli dodatkowo mamy dzieci, to warto znaleźć taką rozrywkę, w której wszyscy będą mogli brać udział. W takim wypadku, najlepiej zdecydować się na gry.
Nie jest tu jednak mowa o grach komputerowych z którymi zapewne od razu skojarzyło ci się to słowo. Z racji postępu technologii, który jest bardzo szybki, zapominamy, że można robić coś innego ze znajomymi niż pisanie wiadomości przez portale społecznościowe, przeglądanie stron internetowych czy granie w gry komputerowe lub online. Bardzo ciekawą rozrywką są gry planszowe. Mimo iż, coraz rzadziej po nie sięgamy i mamy ich coraz mniej w domu, to okazuje się, że towarzyszyły one człowiekowi od dawien dawna. Warto więc wrócić do korzeni i namówić znajomych na rozgrywkę. Poznaj także historię gier planszowych, które są starsze od pisma.
Starożytne rozrywki
Rozrywka towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Każdy jej potrzebował, a więc ludzie wymyślali przeróżne zajęcia i gry, które wprowadzały radość oraz zapełniały wolny czas. Jednak w czasach starożytnych nie każdy mógł zagrać w taką grę. Ogromnym zaszczytem wtedy było otrzymanie gry planszowej. Najczęściej były to prawdziwe działa sztuki wykonane z doskonałej jakości materiałów. Miejsce gdzie powstawały pierwsze gry jest Mezopotamia. To właśnie tam znaleziono dowody na to, że jej mieszkańcy bardzo często lubili sięgać po gry planszowe. Jednak w innych cywilizacjach także tworzono gry, były one przeznaczone tylko dla tych postawionych najwyżej w hierarchii. Były jednak też takie, które przeznaczone były dla ludzi mniej zamożnych. Gry planszowe przenosiły się z kraju do kraju trafiając w końcu do Europy.
Epoka rozrywek planszowych
Gry planszowe były jednym z tych odkryć , które o danych czasach mówiły nam bardzo dużo. Bardzo często, ukazywały one w jakim stylu epoka była utrzymana, jakie były wierzenia oraz z jakiego konkretnie regiony dana plansza pochodzi. Co ciekawe, gry były skutkiem ubocznym wojen. Bardzo często, odwzorowane przez nich były bitwy i starcia pomiędzy dwoma wojskami. Często zdarzało się także , że jako uhonorowanie czyichś osiągnięć podarowywano grę planszową.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *