Historia gier planszowych

Gry planszowe w starożytnym Egipcie

Szukasz zajęcia dzieci? Wiadomo, że im mniejsze tym łatwiej jest ich zadowolić. Często wystarczy nawet nowa mała zabawka, a już mają one zabawę na kilka godzin. Ze starszymi jest jednak większy problem i bardzo trudno znaleźć im taka rozrywkę, aby nie marudziły. Dzieci niestety co raz częściej spędzają każdą wolną chwilę przy komputerze. Zapominają już o tym, jak wile radości sprawia gra w piłkę czy inne zabawy na świeżym powietrzu z rówieśnikami. Przez takie gry uczą się oni agresji, brutalności, łamania prawa oraz życia w innym świecie.
Warto więc kategorycznie zakazać siedzenia przez cały dzień przez komputerem i ograniczyć ten czas do np. godziny dziennie. Czym wiec zająć wolny czas? Możemy wykorzystać do tego gry planszowe. Jest to doskonały sposób na rozwijanie logicznego myślenia, pamięci, a także kalkulacji. Co więcej, takie gry są pełne emocji i śmiechu. Można grać w nie całą rodziną , jak i w dwie osoby. Warto zacząć rozrywkę od poznania historii gier planszowych.
Jak to się zaczęło?
To jak powstała kostka do gry nadal jest dla nas wielką zagadką. Nikomu dowiem nie udało się jeszcze tego odkryć. Wiadomo jednak, że już tysiące lat przed naszą erą ludzie grali w gry i używali do tego muszli, patyczków czy kości. Co więcej, używano ich inne tylko do gry, ale także do podejmowania decyzji i przepowiadania przyszłości. Po raz pierwszy w Mezopotamii i starożytnym Egipcie objawiła się także kostka sześcienna, którą znamy z dzisiejszych gier planszowych.
Gry XIX i XX wieku
Przez dość sporą ilość czasu, granie w gry było zarezerwowane tylko i wyłącznie dla tych wyżej urodzonych. Zmieniło się to jednak po drugiej połowie wieku XIX. Wynikało to z coraz większej ilości czasu oraz pieniędzy na zakup gier. Wtedy właśnie nastąpiło zarówno powstanie jak i rozkwitnięcie rynku gier planszowych. Pojawiało się coraz więcej pomysłów na gry, ponieważ bazowały one na wydarzeniach historycznych. To właśnie wtedy zostały wymyślone gry strategiczne i bitewne. Na początku wieku XX pojawiła się gra „Monopoly”, która jest sławna do dziś.
Dzisiaj , pomimo tego, e rynek zalewany jest przez gry komputerowe i takie wykorzystujące technologię, to nadal gry planszowe mają swoich zwolenników. Co więcej, takich osób o dziwo nie jest wcale mało. Rynek gier planszowych nadal się rozwija i projektowane są nowe. Dzięki grom planszowym przenosimy się w niesamowity świat fantasy, historii i wyobraźni.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *