Planszowe gry bitewne

Gra planszowa Mankala – historia

Każdy z nas potrzebuje trochę rozrywki. W ciągłym stresie w jakim żyjemy, jest to wręcz konieczne. Co więcej, stres towarzyszy nam nie tylko w pracy, ale już nawet najmłodszym dzieciom w podstawówce. Wynika to z ciągłych testów i egzaminów. Później czekają je dalsze etapy kształcenia i praca, która do relaksujących też nie należy. Warto więc mieć swoje hobby, dzięki któremu zaznamy trochę spokoju. Najlepsze są takie rozrywki, które angażują całą rodzinę do zabawy.
O czym mowa? Oczywiście o grach. Jednak nie tych komputerowych , o których zapewne większość od razu pomyślała, ale o planszowych. Może Cię to dziwić, gdyż coraz rzadziej sięgamy po takie właśnie rozrywki. Jest to jednak doskonały sposób na integrację z rodziną, rozwijamy przy tym pamięć, koncentrację, a także logiczne myślenie. Co więcej, im więcej wysiłku gra wymaga tym więcej wyciągamy z niej korzyści. Warto także poznać historię gier planszowych zanim weźmiemy się za granie.
Najstarsza gra na świecie
Mankala jest najstarszą grą na świecie. Do tej pory nie odkryto żadnej starszej gry planszowej. Czym jest Mankala? Jest to około setka podobnych do siebie gier, które na świecie istnieją od 7 tys. lat. Pierwsze gry „policz i zbij” znaleziono w Azji i Afryce. Jednak za kolebkę gier typu Mankala uważa się Cywilizacje egipskie i babilońskie. Gra rozprzestrzeniła się po całym świecie podążając od wschodu na zachód i docierając do Grecji. To tam, wędrówka po Europie się zakończyła. Zasady gry Mankala ma całym świecie s takie same.. Jest jednak coś co je odróżnia i jest to ilość rzędów oraz pól w każdym z nich. Dość często natrafiano na plansze z dwoma rzędami po siedem dołków na każdy lub po siedem. Jedna spotkać można gry z całkowicie odmienną ilością dołków i rzędów. Zdarzają się zarówno z czterema jak i dwunastoma wgłębieniami.
Wiele odsłon
Jeśli widziałeś taką plansze, to na pewno zastanawiałeś się do czego służą większe dołki czyli tzw., domy. Były one używane do zbierania zbitych pionków. Jednak nie wszystkie gry o dziwo miały takie same zasady. Mimo iż myśl przewodnia była jedna, to okazuje się że zasady zbijania i ruchu były trochę odmienne. Biorąc pod uwagę jak mnóstwo reguł gier zostało stworzonych oraz jak bardzo rozprzestrzenione były one po świecie , nie dziwne, że każda z nich miała swoją odrębną nazwę.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *