AMD Ryzen – premierowy sukces i rekord po podkręceniu

amd-ryzen

Po czterech latach i tysiącach roboczogodzin inżynierów firma AMD (NASDAQ: AMD) wprowadziła do sprzedaży pierwsze trzy modele z niezwykle wyczekiwanej rodziny procesorów dla komputerów stacjonarnych – AMD Ryzen.

Potężne zapotrzebowanie na te nowe produkty przełożyło się na rekordowe zamówienia w przedsprzedaży u ponad 180 sprzedawców i integratorów już na tydzień przed premierą. Ryzen to pierwszy procesor bazujący na zupełnie nowej architekturze rdzeni AMD „Zen”, która zapewnia wiodącą wydajność w wielowątkowym oprogramowaniu dla graczy, twórców i entuzjastów sprzętowych na całym świecie.

Dostępność

Od teraz dostępne będą trzy modele 8-rdzeniowych procesorów Ryzen 7. W drugim kwartale tego roku firma AMD planuje wprowadzić 6-rdzeniowe i 4-rdzeniowe modele z serii Ryzen 5, do których dołączą w dalszej części roku Ryzen 3. Dzięki nim większa moc stanie się udziałem komputerów z najbardziej popularnych segmentów cenowych. Wszystkie procesory Ryzen wykorzystują infrastrukturę AM4 dostępną na płytach głównych od najważniejszych producentów.

Wraz z wprowadzeniem produktów z serii Ryzen 7 firma AMD ogłosiła również specyfikację dwóch procesorów Ryzen 5, a także zademonstrowała, jak topowy model z tej serii, czyli Ryzen 7 1600X pokonuje najwyższy model z serii Core i5, czyli Core i5 7600K i to o przeszło 60% w wielowątkowym teście.

Seria Model Liczba rdzeni Liczba wątków Zegar bazowy (GHz) Zegar turbo (GHz) Dołączony system chłodzenia TDP W sprzedaży
Ryzen 7 1800X 8 16 3,6 4,0 nd. 95W Teraz
Ryzen 7 1700X 8 16 3,4 3,8 nd. 95W Teraz
Ryzen 7 1700 8 16 3,0 3,7 Wraith Spire 65W Teraz
Ryzen 5 1600X 6 12 3,6 4,0 Wraith Spire 95W Q2
Ryzen 5 1500X 4 8 3,5 3,7 Wraith Spire 65W Q2

Poza możliwością zakupu samego procesora przez butikowych sprzedawców komputerów i zaawansowanych użytkowników samodzielnie konstruujących maszyny, w nadchodzących miesiącach pozostali klienci będą mogli zakupić systemy PC z procesorem Ryzen u głównych producentów sprzętu tego typu: Dell, HP, Lenovo.

Odblokowany mnożnik

W trakcie zeszłotygodniowej konferencji w obecności prasy, analityków i partnerów z całego świata, procesory Ryzen zostały podkręcone i pobiły światowe rekordy. Ekspert w podkręcaniu firmy ASUS Jon „Elmor” Sandstrom, weteran w podkręcaniu Petri „SF3D” Korhonen i zespół AMD razem podkręcili procesor AMD Ryzen 7 1800X do ponad 5,35 GHz, co pozwoliło pobić rekord wydajności w klasie 8-rdzeniowych procesorów. Chłodzony ciekłym azotem procesor Ryzen ukończył będący standardem branżowym test Cinebench R15 i R11.5 z wynikiem 2454 i 27,40.

Dostępne bezpłatnie oprogramowanie Ryzen Master zapewnia szeroką kontrolę nad ustawieniami pracy procesora, dzięki czemu użytkownicy mogą wycisnąć ze swojego maksimum wydajności. Procesory AMD Ryzen są dostępne od teraz u wybranych sprzedawców internetowych.

Źródło: informacje prasowe.

Tomasz Bazylewicz

Ja tu tylko zamiatam, czasem coś napiszę jak każą. Członek ekipy niemal od początku istnienia portalu. Miłośnik cyfrowych zmagań na czterech kółkach, choć największą namiętnością od lat niezmiennie pozostaje komiks w całej jego różnorodności.

You may also like...